Početna strana > Hronika > Episkop Fotije: Izmena ustava SPC, ako ne prođu tri kandidata
Hronika

Episkop Fotije: Izmena ustava SPC, ako ne prođu tri kandidata

PDF Štampa El. pošta
utorak, 05. januar 2010.

BEOGRAD - Episkop dalmatinski Fotije izjavio je danas da može da se dogodi da Ustav SPC bude izmenjen na saboru, koji će početi 22. januara, na kome će se birati novi patrijarh, ukoliko ne budu izglasana tri kandidata sa dovoljnim brojem glasova po važećem sistemu izbora žrebom.

"Sabor će početi po sada važećoj proceduri (kako je izabran i patrijarh Pavle), a to je trojna kandidatura. Biće tri kandidata, od kojih se jedan bira žrebom. Nema izmene Ustava. Do izmene može doći jedino ako na taj trojni način ne bude mogao biti izabran patrijarh", rekao je vladika Fotije u intervjuu "Blicu".

On je kazao da to može da se dogodi jedino "ako ne bude imalo dovoljno glasova, jer jedan kandidat mora da ima 50 odsto, plus jedan glas da bi ušao u trojnu kandidaturu".

Po sistemu izbora žrebom, na kraju, jedan monah izvlači jednu od tri koverte sa imenima kandidata koji su ušli u najuži krug.

"Hipotetički, ako nema tri kandidata sa dovoljnim brojem glasova, mora se pristupiti drugom načinu, koji definiše Sabor", objasnio je vladika dodajući da se u toku tog Sabora može promeniti pravilo.

Vladika Fotije je kazao da će svih 45 vladika, koliko ima SPC, biti pozvani i prisustvovati izbornom Saboru, a ukoliko neko arhijereja ne bude mogao da dođe poveriće svoj glas jednom od vladika.

On je rekao da se teško može reći ko su glavni kandidati za budućeg patrijarha.

"Patrijarh Pavle uopšte nije bio među ozbiljnim kandidatima, pa je izabran. Rekao bih da postoji promisao Božja o tome ko treba da vodi Crkvu", kazao je on.

"Ne postoje dve, već mnogo više struja, jer je Crkva živi organizam. Ima vladika koji imaju 80 godina, koji su se školovali pre Drugog svetskog rata i oni na svoj način nose istorijsko iskustvo i nasleđe, mladih - koji gotovo da nemaju 40 godina, potpuno su formirani u vreme digitalne komunikacije, ljude koji su se školovali u Grčkoj i na Svetoj gori", rekao je vladika Fotije.

Prema njegovim rečima, ne postoje sukobi između arhijereja već "različiti stavovi, mišljenja, generacijske razlike, različito duhovno shvatanje, različite duhovne škole".

Vladika je ocenio da spoljni uticaj na izbor patrijarha može biti veoma mali jer episkopi glasaju tajno.

On je kazao da će pred novim patrijarhom glavni zadaci biti mnogi nagomilani problemi kojima je Crkva opterećena još od prethodnih ratova i pitanja unutrašnje i spoljne misije Crkve.

Episkop Fotije je naveo da pitanje evropskih integracija nije pitanje Crkve.

"Nije to pitanje Crkve. Ako postoje evropske integracije, Crkva ih prihvata. Ako ne, onda to ni Crkva ne prihvata. Mi se ugrađujemo prema postojećem sistemu", kazao je on.

Prva pitanja koja će novi patrijarh morati da reši biće najverovatnije, prema rečima vladike Fotija, uređivanja Arhiepiskopije beogradsko karlovačke, pitanje Pećke patrijaršije jer je povezano sa Kosovom, i drugo.

Na pitanje da li očekuje od novog patrijarha da ugosti rimskog papu, vladika je kazao da je to osetljivo pitanje.

"To je pitanje prilično osetljivo, koliko za patrijarha, toliko i za Patrijaršiju i Sabor, kao i za samu državu. U tom jedinstvu zajedničkog stava tražiće se odgovor na to pitanje", rekao je vladika Fotije.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner